Ingenium Psychologia dużej grupy
Tytuł: Wybrane eseje psychoanalityczne
Autor: Christopher Bollas

Tytuł oryginału: The Christopher Bollas Reader


Przekład: Danuta Golec
Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska


Stron: 439

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-62651-83-2
Cena: 95 zł (w tym 5% VAT)--------------------------------------------------------------------------------------------

 

Spis treści

1 Obiekt przekształcający

2 Introjekcja ekstrakcyjna

3 Normopatia

4 Popęd przeznaczenia

5 Psychiczne genery

6 Faszystowski stan umysłu

7 Dlaczego Edyp?

8 Funkcje historii

9 Humor i śmiech

10 Struktura zła

11 Zakłócenia mentalne

12 Kreatywność a psychoanaliza

13 Architektura i nieświadome

14 Czym jest teoria?

15 Charakter i interformalność

16 Mądrość marzenia sennego

 

 

 

 

W tym tomie zgromadzono 16 najbardziej inspirujących tekstów jednego z najciekawszych współczesnych autorów psychoanalitycznych. Szeroki obszar jego zainteresowań i wnikliwość rozważań zapewniły mu pozycję wpływowego krytyka współczesnej kultury i ważnego myśliciela psychoanalitycznego. W książce znalazły się między innymi eseje poświęcone zjawiskom społecznym i politycznym: „Faszystowski stan umysłu”, „Struktura zła”, „Normopatia” czy „Funkcje historii”; nieświadomym procesom twórczym: „Obiekt przekształcający”, „Psychiczne genery”, a także estetyce i roli formy w życiu codziennym: „Kreatywność a psychoanaliza”, „Charakter i interformalność”, „Mądrość marzenia sennego”.


Rozległy zakres zainteresowań autora naprawdę robi wrażenie. Teksty wzbogaca głęboka znajomość psychoanalizy, literatury i innych form sztuki, dodatkowo rozszerza on swe rozważania, poruszając ogólniejsze kwestie dotyczące kultury i społeczeństwa. Jeden z głównych wątków to docenienie i obrona złożoności ludzkiego umysłu, zwłaszcza twórczego potencjału i inteligencji nieświadomego, a także możliwości pielęgnowania albo blokowania jednego i drugiego w jednostce i w grupie.

Niełatwo było wybrać rozdziały do niniejszego zbioru esejów, oczywiście musiałem pominąć wiele ważnych i nowatorskich prac. Zbiór ten adresowany jest do wszystkich, których interesuje złożoność wewnętrznego życia człowieka. Czytelnicy nie muszą być dobrze obeznani z literaturą psychoanalityczną, ponieważ nie znalazła się tu większość bardziej technicznych tekstów Bollasa. Tym niemniej w kilku rozdziałach autor omawia najważniejsze kwestie psychoanalityczne, często ilustrując je przykładami pracy klinicznej z pacjentami.

(Arne Jemsted, Wprowadzenie)
Christopher Bollas – psychoanalityk, pisarz, wykładowca. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, szkolenie psychoanalityczne odbył w Wielkiej Brytanii. Autor kilkunastu książek z dziedziny psychoanalizy, trzech powieści i pięciu sztuk teatralnych. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się trzy pozycje tego autora – Znaczenie i melancholia, Siły przeznaczenia oraz Trzy struktury charakteru – narcystyczna, bordeline, maniakalno-depresyjna.