Ingenium McD ...


Tytuł: Teatry ciała
Psychoanalityczne podejście do chorób psychosomatycznych


Tytuł oryginału: Theatres of the Body.
A Psychoanalytic Approach to Psychosomatic Ilness.


Autor: Joyce McDougall

Przekład:
Marta Kruszyńska-Mąka


Stron: 168

Oprawa twarda

ISBN:
978-83-62651-23-8


Cena: 52 zł (49,52 zł +5%VAT)


„Z biegiem czasu nauczyłam się dostrzegać istotę funkcjonowania psychicznego moich pacjentów, którzy – oprócz problemów psychologicznych – cierpieli także wskutek alergii, chorób układu krążenia i układu oddechowego, dolegliwości ginekologicznych albo innych chorób pojawiających się lub nawracających w związku ze znaczącymi psychologicznie wydarzeniami. […] Na podstawie obserwacji klinicznych stopniowo dochodziłam do wniosku, iż od czasu do czasu wszyscy pacjenci (a także analitycy) somatyzują ­– szczególnie wtedy, gdy stresujące okoliczności przeciążają dotychczasowe metody radzenia sobie z bólem psychicznym i konfliktem. Najbardziej jednak interesowali mnie ci pacjenci, którzy na niemal każdą sytuację wzbudzającą emocje (szczególnie gniew lub lęk separacyjny) reagowali tendencją do zapadania na różne choroby.”

(fragm. Rozdziału 1)

 

 

Praca z ludźmi,  którzy nawykli do „komunikowania się poprzez ciało” jest poważnym wyzwaniem zarówno dla lekarzy, jak i dla psychoanalityków. Joyce McDougall udziela cennych wskazówek, formułuje interesujące koncepcje teoretyczne i poszerza obszar psychoanalitycznych dociekań. Swoje rozważania ilustruje licznymi fascynującymi przykładami klinicznymi, dzięki czemu czytelnik może śledzić zarówno to, co rozgrywa się w „teatrach umysłu” pacjentów, jak i ujawnianie się tych treści w „teatrach ciała”.


Joyce McDougall (1920–2011) była znaną i cenioną psychoanalityczką i superwizorką w Paryskim Towarzystwie Psychoanalitycznym, autorką licznych książek i artykułów.Spis treści

Wprowadzenie Jedność psychosomatyczna i psychoanalityczna podróż

1. Mater

2. Matryca somatopsychiczna

3. O psychicznej deprywacji

4. Psychosomatyczna para – matka i dziecko

5. O śnie i śmierci

6. Uczucia, rozpraszanie uczuć i stan bezuczuciowości

7. Analityk i pacjent bezuczuciowy

8. Racje serca

9. Niewypłakany żal

10. Jedno ciało dla dwóch osób

11. Les Fruits de la Mère