Ingenium McD ...


Tytuł: Światy wewnętrzne

Psychoanaliza i rozwój osobowości

Tytuł oryginału: Inside Lives.

Psychoanalysis and the Growth of the Personality

Autor: Margot Waddell

Przekład:
Danuta Golec
Marta Kruszyńska-Mąka
Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska

Stron: 255

Oprawa twarda

ISBN:
978-83-62651-31-3


Cena: 65 zł (61,90 zł +5%VAT)


Autorka Światów wewnętrznych za cel postawiła sobie ukazanie praktycznego wymiaru teorii psychoanalitycznej, przybliżenie jej znacznie szerszym kręgom czytelników niż tylko profesjonaliści zaznajomieni z tym podejściem. W słowach tak prostych, jak to tylko możliwe opowiada bardzo złożoną historię wewnętrznego rozwoju jednostki od narodzin do starości. Przedstawia liczne przykłady kliniczne i sytuacje z życia codziennego, nawiązuje też do znanych dzieł literatury światowej. To sprawia, że ten przystępny podręcznik współczesnej myśli psychoanalitycznej można czytać także jako fascynującą opowieść o tym, jak rodzi się i rozwija osobowość człowieka, z jakimi wyzwaniami zmagamy się wszyscy w kolejnych fazach życia i jak możemy w pełni wykorzystywać nasz potencjał.

„Proces szukania własnego miejsca w świecie, w którym każde pokolenie ustępuje miejsca kolejnemu, wymaga stałego wysiłku psychicznego i emocjonalnego, począwszy od najwcześniejszych zmagań nienarodzonego dziecka aż po trudy ostatnich lat życia. Oznacza uczenie się od innych, ale bez prostego upodabniania się do nich, a także przekazywanie umiejętności innym, jednak bez prób ich niewolenia. Niesie ze sobą konflikty, lecz jednocześnie otwiera nieograniczone możliwości. Życie nie musi być łez padołem; jest raczej doliną tworzenia dusz, jest procesem, na którym opiera się rozwój umysłu i rozwój osobowości”.
(fragm. Rozdziału 14)

 

Margot Waddell – psychoanalityczka, konsultantka dzieci i młodzieży na Oddziale Terapii Nastolatków Kliniki Tavistock. Jest redaktorką serii wydawniczej „Klinika Tavistock”. 


Spis treści

Podziękowania
Przedmowa redaktorów Serii
Przedmowa do drugiego wydania
Od Autorki
Komentarz historyczny
Wprowadzenie
1 Stany umysłu
2 Początki
3 Niemowlęctwo – pomieszczanie i „zamyślenie"
4 Niemowlęctwo – obrony przed bólem
5 Wczesne dzieciństwo – odstawienie od piersi i separacja
6 Faza utajenia
7 Modele uczenia się
8 Rodzina
9 Faza dojrzewania płciowego i początek adolescencji
10 Środkowa faza okresu dojrzewania – przypadek kliniczny
11 Późna faza okresu dojrzewania – światy fikcyjne
12 Dorosły świat
13 Wiek podeszły
14 Ostatnie lata
Dodatek
Bibliografia