Ingenium Potęga obrazów

Tytuł: Potęga obrazów
nadmiar zmysłowości w psychozie,
traumie i zaburzeniu borderline

Tytuł oryginału: La potenza delle immagini.
L’eccesso di sensorialita nella psicosi, nel trauma e nel borderline,

Autor: Antonello Correale
Przekład: Danuta Golec, Justyna Gmurek-Lewandowska


Stron: 256

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-62651-90-0
Cena: 69 zł (w tym 5% VAT)--------------------------------------------------------------------------------------------

 

Spis treści

Wprowadzenie
Część pierwsza
1 Pierwotne czy niejawne – temat sporny w psychoanalizie
2 Utrwalenie obrazów zmysłowych i postrzeganie czasu
3 Utrwalenie jako ślad pierwotnego
4 Zjawiska halucynacyjne i kryzys bytności
5 Halucynacyjność i psychoza
6 Urojenie jako specyficzna forma nadawania struktury
doznaniom zmysłowym – przerwanie połączenia
między słowem i rzeczą (obiektem)
7 Czy podmiot psychotyczny może zbudować
relację miłosną?
Część druga
8 Stan graniczny i zaburzenie borderline – podobieństwa
i różnice
9 Zaburzenie osobowości typu borderline
10 Histerie indywidualne czy histerie zbiorowe?
11 Praca terapeutyczna w społeczności
12 Fałdy szat instytucji
13 Pamięć i wspomnienia w instytucjach
Bibliografia

 

 

 

 

Potęga obrazów składa się z dwóch części. W pierwszej Antonello Correale prezentuje oryginalne i wnikliwe rozważania na temat źródeł niektórych form psychoz schizofrenicznych. Nawiązuje do prac kilku autorów francuskich – Piery Aulagnier, Sáry i Césara Botellów, Didiera Anzieu – oraz zaproponowanych przez nich pojęć, a następnie, na bazie swoich doświadczeń klinicznych i przemyśleń formułuje własną, ciekawą teorię rozwoju psychozy. Druga część poświęcona jest zaburzeniu osobowości typu borderline oraz funkcjonowaniu instytucji psychiatrycznych. Wieloletnie doświadczenie pracy klinicznej z bardzo chorymi pacjentami, pracy superwizyjnej w licznych instytucjach psychiatrycznych, a także prawdziwa pasja badawcza autora zaowocowały powstaniem książki niezwykle inspirującej i pomocnej.


Ponieważ Wprowadzenie winno „wprowadzić” i zapoznać czytelnika z tekstem, zacznę od odpowiedzi na pytanie, o czym jest ta książka. Mowa w niej o psychozie, a ten termin odnosi się przede wszystkim do psychoz schizofrenicznych. Poza tym o zaburzeniu osobowości typu borderline i o pracy terapeutycznej w instytucjach psychiatrycznych, a także o wielu innych zagadnieniach: o psychozie i religii, o poczuciu pustki w doświadczeniu mistycznym i doświadczeniu psychotycznym, o powiązaniach między poczuciem zagubienia i kryzysem bytności, o roli interpretacji psychoanalitycznych w pracy z bardzo chorymi pacjentami i o szeregu innych spraw. O wszystkich tematach, które tak wyraziście ujawniają się w pracy klinicznej, do której Antonello Correale nieustannie się odwołuje, gdy pozwala przemówić swoim pacjentom. Przede wszystkim jednak w książce mowa jest o rozumieniu pracy klinicznej o lata świetlne oddalonym od podejścia przyjętego w ostatnich dziesięcioleciach przez psychiatrię głównego nurtu..

(Mario Rossi Monti, fragm. Wprowadzenia)


Antonello Correale jest psychiatrą i psychoanalitykiem, członkiem Włoskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracował w systemie ochrony zdrowia psychicznego, przez lata kierował jednym z takich ośrodków w Rzymie. Wiele czasu poświęca też pracy szkoleniowej i superwizyjnej. Jest autorem i współautorem kilku książek i wielu artykułów poświęconych m.in. traumie, funkcjonowaniu instytucji psychiatrycznych, leczeniu pacjentów z zaburzeniami osobowości oraz psychotycznych..