Ingenium Czym jest ...
Tytuł: Po namyśle
Tytuł oryginału: Second thoughts

Autor: W. R. Bion

Przekład: Danuta Golec



Stron: 207

Oprawa twarda płócienna

ISBN: 978-83-62651-21-4
Cena: 79 zł (75,24zł +5%VAT)



Teraz, gdy nadszedł czas, by ponownie opublikować stare artykuły, doszedłem do wniosku, iż – jako że moje poglądów na temat metody psychoanalitycznej ewoluowały – nie chcę tych tekstów publikować bez ukazania, co się zmieniło. Jeżeli ktoś chce poznać artykuły w takiej formie, w jak pierwotnie ukazały się w druku – oto one; dodałem jednak komentarz i omawiam w nim ewolucyjną zmianę moich poglądów.

(fragm. Wprowadzenia)


Książka niniejsza stwarza unikalną okazję do spotkania z „wczesnym” i „późnym” Bionem oraz zapoznania się z jego własnymi refleksjami na ten temat. Umożliwia, w połączeniu z innymi pracami, śledzenie „ewolucyjnej zmiany” jego poglądów. […] Częścią tego intrygującego procesu jest również „Komentarz”, w którym Bion omawia relację między przeszłymi doświadczeniami będącymi bazą do tekstów artykułów i wymiarami odnoszącymi się do doświadczeń obecnych.

Dzięki tej książce możemy spojrzeć na pracę kliniczną Biona, choć tylko w formie ograniczonej, i choć on sam zastrzega – szczegółowo dyskutując to zagadnienie w „Komentarzu” – że opisy kliniczne nigdy nie są wiarygodne, w tym sensie, iż zawsze stanowią przekształcenia rzeczywistych wydarzeń zachodzących w trakcie sesji. […]

Ale nawet z tymi zastrzeżeniami artykuły zawarte w książce Po namyśle ukazują Biona jako wnikliwego klinicystę. Nie sposób nie uznać w nim psychoanalityka, który posiada wyjątkową umiejętność kontaktu z psychotyczną częścią pacjenta i który jednocześnie nie poddaje się wpływowi psychotycznego funkcjonowania, zachowując zdolność do „uwagi i interpretacji”.

Michał Łapiński

(fragm.. Wstępu do wydania polskiego)


SPIS TREŚCI:
1. Wprowadzenie
2. Urojony bliźniak
3. Uwagi na temat teorii schizofrenii
4. Rozwój myśli schizofrenicznej
5. Różnicowanie osobowości psychotycznej i niepsychotycznej
6. O halucynacji
7. O arogancji
8. Ataki na łączenie
9. Teoria myślenia
10. Komentarz