Ingenium PRZEŻYWANIE ...

Tytuł: Przeżywanie nieprzeżytego życia


Tytuł oryginału: Reclaiming Unlived Life.

Experiences in Psychoanalysis

autor: Thomas H. OgdenPrzekład: Lech Kalita

Stron: 216

Oprawa twarda

ISBN: 978–83–62651–55–9
Cena: 69,00 zł (w tym 5% VAT)

_____________________________________________________________________________________________________________


 

 

Spis treści


1 Prawda i zmiana psychiczna – zamiast wprowadzenia
2 O trzech rodzajach myślenia: myślenie magiczne, myślenie senne i myślenie przekształcające
3 Lęk przed załamaniem i nieprzeżyte życie
4 Intuicyjne wyczuwanie prawdy o teraźniejszości – o artykule „Uwagi na temat pamięci i pragnienia” Biona
5 O stawaniu się psychoanalitykiem
6 „Głodomór” Kafki – mroczna ironia „daru” świadomości
7 „Biblioteka Babel” Borgesa – życie wokół liter obejmujące wszystko i nic
8 Rozmowa z Thomasem H. Ogdenem

_____________________________________________________________________________________________________________

W Przeżywaniu nieprzeżytego życia Thomas H. Ogden zapoznaje czytelników z tym, jak różne rodzaje myślenia wspierają lub hamują pracę analityczną. Rozważania ilustruje licznymi przykładami z praktyki klinicznej. Autor w twórczy sposób odczytuje prace D. W. Winnicotta i W. R. Biona, dowodząc, iż nieprzeżywanie własnego życia to zjawisko powszechne, wskazuje też, jak można to nieprzeżyte życie odzyskać dzięki doświadczeniu analitycznemu.

Ogden dużo uwagi poświęca roli intuicji w pracy terapeutycznej i konieczności wypracowywania przez terapeutów własnego stylu analitycznego. Śledzi także wzajemne oddziaływania między prawdą i zmianą psychiczną, między świadomymi i nieświadomymi próbami mierzenia się z prawdą naszych przeżyć. Pojęcie prawdy odnosi do pracy klinicznej i wykorzystuje do twórczego odczytania opowiadań Borgesa i Kafki.


„Wszyscy możemy odnaleźć w sobie nieprzeżyte aspekty powstałe na skutek wczesnych, nadmiernie bolesnych doświadczeń. Nieprzeżyte wydarzenia towarzyszą nam w postaci ograniczeń osobowościowych. Dotykamy owych granic na różne sposoby, na przykład w postaci zablokowania hojności, współczucia i miłości wobec naszych partnerów, dzieci, rodziców, przyjaciół, pacjentów, uczniów oraz wszystkich tych, których jeszcze nie znamy, a którym moglibyśmy pomóc, gdybyśmy umieli odnaleźć w sobie zdolność pomagania innym. Sądzę, że nasze nieustające zanurzenie w nieświadomej psychologicznej pracy śnienia – zarówno na jawie, jak i we śnie, samotne i w towarzystwie innych ludzi – sprzyja sprawniejszemu odzyskiwaniu nieprzeżytych aspektów życia”.

(fragm. Rozdziału 1)


Thomas H. Ogden jest psychoanalitykiem, autorem wielu książek poświęconych psychoanalizie i dwóch powieści. Jego dzieła przełożono na ponad 20 języków. W roku 2012 został nagrodzony Sigourney Award za wkład w rozwój psychoanalizy.

Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się dwie książki tego autora: Ponowne odkrywanie psychoanalizy oraz Sztuka psychoanalizy. W przygotowaniu polska edycja jednej z najnowszych prac Ogdena, Creative Readings.