Ingenium BION ...

Tytuł: Interwencje w psychoterapii grupowo-analitycznej

Tytuł oryginału: A Workbook of Group-Analytic Interventions

Autor: David Kennard, Jeff Roberts, David A. WinterPrzekład: Wiesława Łodej-Sobańska (Wprowadzenie, rozdziały: 2–6, 8, Dodatek)
Joanna Skowrońska (rozdziały: 1, 7, 9–13)


Stron: 156

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-62651-13-9
Cena: 49 zł (w tym 5% VAT)

_____________________________________________________________________________________________________________


Spis treści

_____________________________________________________________________________________________________________

Wprowadzenie

1. Interwencje
Jeff Roberts

2. Osiem sytuacji grupowych

3. Pierwsza sesja - wyraźna próba odwrócenia uwagi
David Kennard

4. „Rundka” we wczesnych sesjach
David A. Winter

5. Możliwość „wypadnięcia” z grupy (drop out) jednego z uczestników
David Kennard

6. Uczestnik szuka aprobaty równoległej terapii indywidualnej
David A. Winter

7. Zaproszenie na przyjęcie bożonarodzeniowe
Jeff Roberts

8. Zagrożenie przedwczesnym zakończeniem terapii
Jeff Roberts

9. Rozczarowanie terapią
Yiannis Arzoumanides

10. Groźba przemocy fizycznej
Yiannis Arzoumanides i Jeff Roberts

11. Interweniowanie w celu utworzenia środowiska terapeutycznego i podtrzymania go
Jeff Roberts

12. Interpretacja: dlaczego, dla kogo i kiedy?
Malcolm Pines

13. Podsumowanie
David Kennard, Jeff Roberts i David A. Winter

Dodatek
Jeff Roberts _____________________________________________________________________________________________________________
Pisząc tę książkę, chcieliśmy dać Czytelnikowi praktyczny wgląd w analityczno-grupową metodę psychoterapii grupowej. Na treść książki składają się opisy różnych sytuacji, które występowały w grupach psychoterapeutycznych, odnoszące się do nich propozycje interwencji sformułowane przez analityków grupowych oraz komentarze autorów książki do przedstawionych interwencji. 
[...]
Interweniowanie w grupie bywa aktem odwagi. Podzielenie się tymi interwencjami z szerszym gronem, w tym ze swoimi kolegami, wymaga jeszcze większej odwagi, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni  analitykom grupowym, którzy wyjawili nam swoje prawdopodobne interwencje w nakreślonych w winietach sytuacjach. Terapeuci ci są w gruncie rzeczy współautorami książki i jesteśmy pewni, że bez względu na to, czy Czytelnik sam jest doświadczonym  terapeutą, czy też stawia dopiero pierwsze kroki, uzna za pouczające porównanie własnych interwencji z interwencjami zaproponowanymi przez respondentów. […] Będą one szczególnie przydatne, gdy Czytelnik stanie w obliczu jednej z tych wyjątkowo trudnych sytuacji, z jakimi może go skonfrontować grupa. Jesteśmy pewni, że jeśli teraz któraś z jego grup postanowi zorganizować przyjęcie świąteczne, uprze się, by odbywać „rundkę” lub (nie daj Boże) ktoś z uczestników zagrozi mu żyletką – z błyskiem w oku dokona własnej interwencji!
(fragm. Przedmowy i Podsumowania)

 

Rozdział 2
Osiem sytuacji grupowych

Osiem opisanych w tym rozdziale sytuacji grupowych umożliwi Czytelnikowi przemyślenie tego, jakie podjąłby interwencje, gdyby prowadził tę grupę. Sytuacje te wydarzyły się w grupach prowadzonych w  prywatnej praktyce przez członków Wspólnego Komitetu Badawczego (Joint Research Committee). Wszystkie ilustrują zwrotne lub kluczowe punkty w życiu grupy i wiele zależy od tego, jak te kryzysowe  sytuacje zostaną rozwiązane. Grupa może się zdezintegrować, zatrzymać w rozwoju lub w inny sposób stać się destrukcyjną dla jej uczestników, jeśli przyjęte przez nią rozwiązania będą dysfunkcyjne. Terapeuta ma szansę, poprzez własne interwencje, przechylić szalę w kierunku korzystnego rozwoju zdarzeń.
[...]

 

SYTUACJA 1
Pierwsza sesja – wyraźna próba odwrócenia uwagi

Grupa spotyka się na pierwszej sesji. Na początek sześcioro uczestników przedstawia się imieniem, nie podając żadnych innych informacji o sobie. Jeden z uczestników mówi o terapii i wspomina nazwisko Carla Rogersa. Inny pokazuje wyrwane z gazety ogłoszenie o warsztacie Ronalda Lainga, który odbędzie się za tydzień, i posyła je między uczestników.

SYTUACJA 2
Rundka” na wczesnych sesjach

W nowej grupie uczestnicy wypracowali zasadę, według której wszyscy na kolejnych sesjach opowiadają „historię swoich nieszczęść”. Inni słuchają, udzielają rad i „terapeutyzują”. Trwa szósta sesja i przyszła kolej na pana X. Pan X zaczyna.

SYTUACJA 3
Możliwość  „wypadnięcia“ z grupy (drop out) jednego z uczestników

Grupa spotyka się od dwóch miesięcy. W pierwszych tygodniach dwaj uczestnicy odeszli z grupy, nie omawiając tego wcześniej. Kolejny pacjent, John, opuścił dwie sesje, nie informując o powodach. Podczas tych dwóch sesji uczestnicy wyrażali zaniepokojenie jego depresyjnym wyglądem i wyizolowaniem społecznym. Na kolejną sesję John spóźnia się pięć minut. Jedna osoba wita go radośnie: „Cześć John, miło cię widzieć.” Następnie uczestnicy zaczynają rozmawiać o negatywnym stosunku kolegów z pracy do psychoterapii oraz toczą intelektualną dyskusję o tym, dlaczego ludzie popadają w przygnębienie. Nikt nie zwraca się do Johna, który siedzi w milczeniu.

SYTUACJA 4
Uczestnik poszukuje aprobaty równoległej terapii indywidualnej

Grupa spotyka się od roku. Atrakcyjna młoda kobieta (jedna z pięciorga rodzeństwa) po trudnych początkach spowodowanych tendencją do skupiania na sobie uwagi całej grupy, znalazła w niej w końcu swoje miejsce i stała się jej stabilnym uczestnikiem. Zdajesz sobie sprawę, że przeżywa ona nadal silne, nieprzezwyciężone uczucia rywalizacyjne wobec matki, co jest związane z relacją z ojcem. Dziś z dużym wahaniem oświadczyła, że grupa z pewnością będzie na nią bardzo zła, ponieważ od pół roku – w tajemnicy zarówno przed pozostałymi uczestnikami, jak i terapeutką – uczęszcza na terapię indywidualną. Grupa zareagowała ciepło, wspierając jej otwartość, chwaląc za odwagę i zachęcając do korzystania z obu form terapii. Uczestniczka odwraca się do ciebie i pyta przymilnie, czy masz coś przeciwko temu.

SYTUACJA 5
Zaproszenie na przyjęcie bożonarodzeniowe

Ostatnia sesja przed przerwą świąteczną w grupie, która spotyka się od roku. Pomimo Twojej ciężkiej pracy uczestnicy nie potrafią uznać, iż zaprzeczają obawie przez zbliżającą się przerwą – wszyscy wydają się bardzo pogodni. Przy tej okazji jeden z nich niespodziewanie przyniósł kosz pełen domowych, smakowicie pachnących pasztecików, ktoś inny butelkę wina i kieliszki dla wszystkich – włącznie z terapeutą.

SYTUACJA 6
Zagrożenie przedwczesnym zakończeniem terapii

Samotna, trzydziestoletnia kobieta, która spędziła w grupie rok, oznajmiła, że chce odejść za cztery tygodnie – okres zgodny z warunkami przedstawionymi uczestnikom na wstępie. Choć zyskała przez ten czas większą pewność siebie, termin ukończenia terapii wydaje się przedwczesny, ponieważ niektóre trudności pacjentki w niewielkim stopniu przeanalizowano w grupie – zwłaszcza kłopoty z radzeniem sobie z własną agresywnością i agresją innych. Pytana przez grupę o powody odejścia podałą niejasne odpowiedzi – czuje, że nie dostaje w tej grupie tego, czego potrzebuje. Po kolejnych pytaniach stwierdziła, że tak naprawdę sama tego nie rozumie. Trwa ostatnia z czterech sesji poprzedzających odejście i nie wiadomo, czy pacjentka nadal chce odejść, czy zmieniła zdanie.

SYTUACJA 7
Rozczarowanie terapią

W grupie, która pracuje ponad od ponad dwóch lat wczesną idealizację prowadzącego i grupy zastąpiły różne przejawy rozczarowania. Na dzisiejszej sesji uczestnicy chóralnie wyrażają przekonanie o bezużyteczności psychoterapii. W obliczu braku odpowiedzi ze strony terapeuty powtarzają tę tezę głośniej, a potem kolejno milkną.  Cisza trwa już czternaście minut, a do końca sesji zostały jeszcze trzy.

SYTUACJA 8
Zagrożenie atakiem fizycznym

Pacjentka z zaburzeniem osobowości typu borderline dołączyła do pracującej grupy osiemnaście miesięcy temu. Nie potrafiła przyjmować wsparcia i miewała zmienne nastroje. Na opisywanej sesji obecnych było czworo z sześciu uczestników. Wspomniana pacjentka nie potrafiła wyrazić emocji wobec terapeuty. Gdy sesja zbliżała się do końca, wściekła wyciągnęła żyletkę i zagroziła, że go „potnie”. Dwoje uczestników grupy z przerażeniem uciekło.