Ingenium PNP ...

Tytuł: Ciało w umyśle

Tytuł oryginału: Minding the Body. The body in psychoanalysis and beyond.

autor: Alessandra Lemma

Stron: 329

Oprawa twarda

ISBN: 978–83–62651–40-5
Cena: 74,00 zł (w tym 5% VAT)

_____________________________________________________________________________________

Spis treści

Słowo wstępne
Podziękowania
Wprowadzenie
Rozdział 1 Zawiść a ciało matki
Rozdział 2 Do kogo tak naprawdę należy skóra?
Rozdział 3 Reguła czystej decyzji
Rozdział 4 Teraźniejszość bez przeszłości
Rozdział 5 Ciało, które mam i ciało, którym jestem
Rozdział 6 Trauma i ciało
Rozdział 7 Ciało analityka a setting analityczny
Rozdział 8 Nowe ujęcie bajki o Roszpunce
Rozdział 9 Z kozetki do toalety
Rozdział 10 Przedsiębiorcy własnego self
Bibliografia

 

_________________________________________________________________________________

Ciało w umyśle nie traktuje jedynie o tym, co Lemma odkryła na temat powiązań ciała i umysłu, ale jest także zapisem tego, jak autorka tych odkryć dokonała. Ta intelektualnie inspirująca książka na pewno zainteresuje profesjonalistów z dziedziny psychoterapii, naukowców, ale także wszystkich pragnących poszerzyć wiedzę o naturze i funkcjach ciała oraz jego rozmaitych, często zaskakujących objawach. Lemma przestudiowała temat bardzo wnikliwie. Cytuje artykuły z różnych obszarów psychoanalizy, biologii, neurobiologii i filozofii, nawiązuje do filmów i bajek. Ciało w umyśle to poszerzenie i pogłębienie tematu, który autorka analizowała w poprzedniej książce, Pod skórą. Psychoanalityczne studium modyfikacji ciała.

[…]

W trafnym zakończeniu swej książki Alessandra Lemma przypomina nam, że podglądacz obecny w każdym z nas swoim spojrzeniem zawsze uczestniczy w czyjejś traumie: „Nie można być niewinnym obserwatorem”. Myślę, że to samo można powiedzieć o czytelnikach Ciała w umyśle. Dzięki lekturze tej książki lepiej zrozumieją oni niektóre ekstremalne przejawy naszej cielesności oraz istoty ludzkie żyjące w tych ciałach.

Donald Campbell (fragm. Słowa wstępnego)
Alessandra Lemma jest dyrektorem Oddziału Rozwoju Terapii Psychologicznych w Zespole Opieki Zdrowotnej Tavistock i Portman oraz dyrektorem klinicznym Centrum Badania Interwencji Psychologicznych w University College w Londynie. Członkini Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Jest profesorem wizytującym na Wydziale Psychoanalizy University College w Londynie oraz profesorem honorowym w dziedzinie terapii psychologicznych na Uniwersytecie w Essex. Pełni funkcję regionalnej redaktorki International Journal of Psychoanalysis w Londynie; jest także redaktorką naczelną serii wydawniczej The New Library of Psychoanalysis. Autorka licznych książek i artykułów o psychoterapii, psychoanalizie, ciele i traumie.